Translate

10 czerwca 2011

Rabarbarowe ciasto z jabłami i pianką.

Sezon rabarbarowy trwa. Ja kupuję namiętnie rabarbar i robię tygodniowo jedno ciasto lub jeden deser z rabarbarem i już mam zamrożony kilogram rabarbaru (oczyszczam go ze skóry kroję w słupki i mrożę - pięknie się później zachowuje w ciastach, nawet drożdżowych, bo się nie "rozciapkuje"). Niestety musimy troszkę uważać na rabarbar, ponieważ po pierwsze dzieci nie mogą dużo rabarbaru spożywać - rabarbar wpływa na odwapnianie organizmu, a po drugie, jeśli masz lub miałaś kiedyś problemy z nerkami - musisz ograniczyć spożywanie kwasu szczawiowego (występuje również w szczawiu i szpinaku) - to właśnie odkładany wapnian szczawiu powoduje kamienie nerkowe, a że i ja i mój mąż mieliśmy tą przyjemność leczenia nerek - uważamy bardzo. Dlatego raz w tygodniu rabarbar (bo witamin to on ma!), potem mleczko i dużo nabiałów. 
Pierwszy wypiek rabarbarowy w tym roku to była szarlotka z rabarbarem i pianką (kliknij w link a znajdziesz przepis) - z blogu Doroty. 
Pyszne i na szczęście małe... Bo byśmy nieźle się pochorowali jakbyśmy zjedli więcej, a było tak pyszne, że nie mogliśmy się od niego oderwać. Jeśli mężczyzna który już raz w życiu jęczał że go nerki bolą, wiedzący że nie może zjeść dużo rabarbaru i tak go je - to chyba najlepszy dowód na to jakie dobre jest to ciasto.
Zdjęcia robione na szybko, bo ciasto znikało jeszcze szybciej :)

Była mała zmiana w przepisie - zamiast mąki orkiszowej dałam zwykłą mąką, i dorzuciłam garstkę orzechów włoskich - zmielonych na pył.
Mam taki plan by w weekend pokazać moje kuchenne wytwory, jak tylko wszyję gumkę to pokażę coś szydełkowego - w końcu, bo mi już brakuje tych szydełkowych postów :)
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu - a w Danii znów długi weekend, tym razem z okazji Zielonych Świątek, tylko, ze tutaj świętuje się dwa dni - więc właśnie zaczęłam długi, trzydniowy weekend :)