Translate

12 listopada 2010

Stroiki adwentowe - inspiracje część 1.

Będzie dużo zdjęć, więc napiszę krótko: zdjęcia pochodzą z gazetek reklamowych (sklepy: Fakta i Kvikly). Coś dla szukających inspiracji. Przepraszam za jakość zdjęć, żeby zdjęcia się nie świeciły i żeby nie było świetlistych plam, musiałam wyłączyć lampę, a ponieważ dość ciemno dzisiaj było, to zdjęcia są takie a nie inne.

z jedną świeczką

świeczki w butelkach

wieniec adwentowy z białymi świeczkami

nowoczesny stroik - pudełko z bombkami

świeczki w metalowym pojemniku

kolorowy z figurkami

w czerwonych doniczkach

czerwone świece na tacy

fioletowy stroik o nazwie "klassik"

białe świece na tacy

czerwone świeczki z piernikami

I jak? Zainspirowałam kogoś? :)

                                                                       
Florentyna: Cieszę się, że zainspirowały Cię zdjęcia pokazane przeze mnie. Szczerze mówiąc, to Twoje stroiki bardziej mi się podobają, bo są bardziej... "żywe" :)

Piernik staropolski - najwyższy czas na przygotowanie!!! Część 1.

Pierniki należy przygotowywać odpowiednio wcześniej przed pieczeniem i piec również odpowiednio wcześniej, żeby sobie zębów nie połamać. Oczywiście istnieją "szybkie pierniki" i choć sama niejednokrotnie z nich korzystałam, to jednak nie jest to... Pierników jest niezliczenie dużo i choć mi blisko do Torunia, to na piernik toruński (przepis w linku pod nazwą)się nie skusiłam. Na obczyźnie poszłam "w tradycję" i rozpoczęłam przygotowanie piernika staropolskiego (przepis w linku pod nazwą) . Z braku kamionkowego garnka, posłużyłam się obtłuczonym garnkiem emaliowym (wiedziałam że się na coś przyda). Przyprawa do piernika... hmmm. Oczywiście bez dwóch zdań najlepsza jest przyprawa domowej roboty, ale ja z powodu braku mielonych goździków, a nie mam młynka żeby sobie zmielić... posłużyłam się kupną przyprawą i tu się zdziwiłam. W Polsce nie zdarzyło mi się kupić przyprawy do piernika w której składzie nie było mąki. Ja nie bardzo to pojmuję - przyprawa i mąka?! No ale zegar tyka, czas najwyższy zrobić piernik i jeszcze zamieścić to na blogu, żeby i inni zdążyli. Wybieram się do sklepu, łapie za przyprawę do piernika... Hmm. Są dwa rodzaje... Czytam skład: w jednej "Pebernødkrydderi" jest wanilia (chyba by była dobra do ciasteczek świątecznych), a w drugiej "Brunkagekrydderi": same przyprawy, bez mąki!!! A jaki zapach... Pomimo tego, że dziś robiłam tylko ciasto i nie piekłam go, pachnie mi w całym domu!
Wróćmy do piernika:
5-6 tygodni przed pieczeniem należy przygotować ciasto, czyli macie ten weekend na przygotowanie ciasta;
3-4 dni przed spożyciem należy go upiec (wypada to ok 20/21 grudnia).
Za jakiś czas dorzucę post o tym jak wygląda mój piernik w oczekiwaniu na święta.
Oczywiście u Doroty na blogu "Moje Wypieki", jest cała masa przepisów na pierniki i pierniczki - takie dla tych co już zaczęli przygotowania na święta, jak i dla tych co zarywają noc przed Wigilią, żeby wszystko przygotować :). A ponadto co roku Dorota myśli o nas i żeby było łatwiej robi spis ciast, ciasteczek i deserów pasujących na świąteczny stół. A zdjęcia tych wypieków... bajka.

Mój piernik staropolski dzień pierwszy (12/11/2010):


Liczę na to że Was zainspirowałam i tegoroczne Święta Bożego Narodzenia upłyną nam ze smakiem piernika na ustach.
P.S. Przepisy na wszystkie wymienione pierniki znajdują się w fioletowych linkach umieszczonych w tekście.