Translate

23 stycznia 2014

Cukierkowa czapeczka i rozszyfrowanie schematu na "piękne fale".

Zima nieśmiało do nas zapukała, ale wstydzi się przejść przez próg... to trzeba było Julce zrobic cieplejszą czapeczkę. Czapeczka jest... strasznie cukierkowa - różowo-kremowa :) Kojarzy mi się z cukiekami i lizakami o smaku truskawkowo-kremowym, czyli o różowo - kremowym kolorze.
Pod wczorajszym postem w komentarzach pojawiła się prośba od Jaddis o rozpisanie znaczków na wzorze. Ja robiam trochę na czuja, nie zanam wszystkich oznaczeń, więc ja napiszę jak to robiłam, a Wy korygujcie w komentarzach - to co uda nam sie tu stworzyć wkleję do wczorajszego posta.
Rzędy parzyste:
□ - każda pusta kratka w rzędach parzystych to oczka lewe


● - duża czarna kropka to narzut, bo pasuje do wzoru, ale nie mam pojęcia dlaczego jest zamalowana na czarno, być może chodzi o to by oczko było przekręcone - na ewej stronie narzuty robi się dziwnie - bo odwrotnie więc na lewej stronie narzucam odwrotnie, a tam gdzie czarna kropka narzucałam normalnie, czyli na prawej stronie oczko było przekręcone (jak zrobić narzut znajdziecie tu: http://www.hypermail.pl/abc_robotek_na_drutach/str/odmiany_oczek.html#narzut)
• - mała czarna kropka na lewej stronie to oczko prawe - dzięki tym oczkom uzyskamy ładny brzeg
○ - narzut

Rzędy nieparzyste:
□ - każda pusta kratka w rzędach nieparzystych to oczka prawe
○ - narzut
/ - dwa oczka razem na prawo - drut wkładamy w dwa oczka a nie w jedno i przez oba przeciągamy włóczkę tworząc nowe oczko
\ - dwa oczka razem na lewo - na drut zdejmujemy dwa oczka, wbijamy się w nie razem od tyłu przekładając je spowrotem na drut lewy i dopiero przeciągamy przez nie włóczkę tworząc oczko
Jak zrobić oczka razem na prawo i na lewo znajdziecie tu: http://www.hypermail.pl/abc_robotek_na_drutach/str/odmiany_oczek.html#2-o-prawe-razem-na-prawo - razem na lewo jest poniżej.

Jaką ilość oczek nabrać by zacząć dziergać? 
To zależy jaki szeroki ma byc szal, czyli ile razy będziemy powtarzać raport - to w ramce. 
Jeśli chcemy tylko raz powtórzyć raport, tak jak jest na schemacie to potrzebujemy 37 oczek, składa sie na to:
9 oczek - oczka  brzegowe
16 oczek - raport
12 oczek - to ta część za raportem do oczek brzegowych
Jeśli chcemy rozszerzyć szal o dodatkowy raport dodajemy 12 oczek i odpowiednio 12 na każde powtórzenie. Raport robimy od pierwszego oczka w ramce do ostatniego, po zrobieniu ostatniego wracamy znów do pierwszego oczka z ramki.

To tyle na dziś. Mam nadzieję że zdoniejsze w drutach osoby pomogą i poprawią moje błędy.
Dziękuję za odwiedziny! Pozdrawiam!!!

1 komentarz:

  1. :D Dzieki:)))
    Jak krowie na rowie:D
    Obiecuje pocwiczyc.Tyle sie nameczylas.Dziekuje!!!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszelkie komentarze pozostawiane na moim blogu :)